Jak správně skladovat maso
Aby kvalita masa zůstala 100%, je nutné dodržovat několik jednoduchých zásad pro práci se syrovým masem:
- maso nemá rádo teplotní šoky, proto ho přepravujte v chladících taškách a doma rychle přendejte do ledničky
- maso uložte samostatně (hlavně ho nedávejte nekryté vedle zeleniny, mléčných výrobků a jiného tepelně upraveného masa)
- před prací i po práci si dobře umyjte ruce
- na práci se syrovým masem si vyčleňte jedno prkýnko, které nebudete používat na nic jiného
Pokud čerstvé maso budete mrazit, vždy pečlivě označte sáček údaji, o jaké maso se jedná a kdy jste ho dali do mrazáku. Platí, libové maso vydrží v mrazáku maximálně 12 měsíců, maso s vyšším podílet tuju (mleté, bůček nebo krkovice) maximálně 6 měsíců. Maso je obecně vhodné zamrazit v případě, že je nepoužijete do dvou dnů. Při rozmrazování dejte maso do hluboké talíře nebo mísy se studenou vodou a nechte postupně rozmrznout v ledničce. Nerozmrazujte šokově.
Máte-li v plánu maso marinovat, uložte ho marinované do ledničky. Nenechávejte ho v pokojové teplotě. Chcete-li využít marinádu, která byla v kontaktu s masem, jako omáčku nebo k potírání, je nutné, aby prošla nejméně pětiminutovým varem.
Před samotnou přípravou maso vytáhněte cca 20 minut předem a nechte temperovat na pokojovou teplotu. Potom je připravené k použití.
Pokud vám zbyde tepelně upravené maso, po jídle ho ihned uschovejte do ledničky v mělké uzavřené nádobě. Obecně platí, že by nemělo by zůstávat na stole déle než 2 hodiny. Takto uschované maso, potom můžete využít třeba do rizota, quiche nebo na zeleninový salát.